Duyurular RSS

  • Duyuru Yok

İngilizce Öğrenimi

NASIL İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİRİM?

Pek çok kişi bu sorunun cevabını merak etmektedir. İngilizceyi öğrenme nedeninize göre takip etmeniz gereken yol ve yöntemler değişiklik gösterir. Özet olarak şunları sıralayabiliriz; Amaç bilgiye ulaşma ve okuma-yazma yönündeyse, geleneksel olarak okuma, sözcük, dilbilgisi (gramer) ve çeviri çalışmaları önerilmektedir. Hedefinizde bir sınav varsa, daha çok sözcük, okuma ve dilbilgisi üzerine ağırlık verilmeli, sınavlarda çıkmış olan sorular irdelenmelidir. Amacınız İngilizceyi iletişim için kullanmak ise, günlük hayatta gereksinim duyduğumuz pratik dil becerilere yönelik etkinlikler ön plana çıkmaktadır; öğrenilen sözcük ve yapıları kullanarak sözlü veya yazılı olarak iletişim kurma, vb. Bunu yapması diğer hedeflere göre daha zordur. Çünkü konuşma ve yazma, okuma ve dinlemeyle karşılaştırdığımızda, daha zor bulunan iki beceridir. Üstelik bu yalnızca bizim toplumumuz için geçerli değil, dünya genelinde bütün dil öğrenenlerin yaşadıkları bir zorluktur. Bu yüzden endişe etmeden, kararlılıkla üzerine düştüğünüzde, zaman içinde İngilizce öğrenmenin sandığınız kadar zor olmadığını fark edeceksiniz. Bu çerçevede işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı bilgileri sizinle paylaştık.

  1. İstek

Her şeyden önce öğrenmeyi isteyin. Eğer isteğiniz yoksa hiçbir öğretici, kitap veya ipucu öğrenmeyi kolaylaştırmaz. Heyecanla alınan kitap ve CDler, masanızın üzerinde uzun süre bekler, kısa bir süre sonra unutulur. İsteğinizi sürdürün.

  1. Motivasyon

Kendinize şu soruyu sorun: Neden İngilizce öğrenmek istiyorum/Neden İngilizcemi geliştirmek istiyorum? Okul, iş veya başka bir nedenden dolayı mı istiyorsunuz? Bu sorunun cevabını bilmek hem çalışma yönteminiz için gereklidir, hem de motivasyon için aklınızda tutmanız açısından faydalı olacaktır. Amacınız sınavlar ise; yabancı dilin, yalnızca geçer not almak için sınava kadar ezberlenmesi gereken bir okul dersi olarak değerlendirilmesi yerine, günlük hayatta birçok şekilde faydalanılabilecek bir araç olarak düşünüldüğünde daha çok başarılı olunacağına inanıyoruz.

  1. Hedef

Günlük, haftalık veya aylık hedefleriniz olsun. Bunlar sizi motive edecektir. Hedefinizde çalışacağınız süre ve öğreneceğiniz fonksiyonu belirtin. Örneğin, Bu hafta yer sorma ve yer tarifini öğreneceğim veya Bugün hava durumundan bahseden sözcükleri tekrar edeceğim.

  1. Çalışma

Neden öğrenmek istediğinizi biliyorsunuz ve zamana yaydığınız hedefleriniz var. Artık amacımıza uygun şekilde pratik, sözcük, okuma, yazma, dinleme, konuşma çalışmaları yapabiliriz. Yabancı dil öğreniminde dile maruz kalmanın öneminden bahsedildiğini duymuşsunuzdur; dinleme, konuşma, TV, radyo, okuma, yazışma, vb, farklı yöntemlerle etrafınızı İngilizceyle çevreleyin. İngilizceyle karşı karşıya olacağınız ortamlar oluşturun. Kelime dağarcığınızı geliştirin. Farklı yöntemler kullanarak çalışmayı deneyin. Ne kadar çok duyunuzu işin içine katarsanız, öğrendikleriniz o kadar çok kalıcı olacaktır. Öğrendiklerinizi daha önceki öğrendiklerinizle birleştirin ve tekrar edin. (Sınava yönelik çalışıyorsanız yazının baş tarafına ve 2. maddeye tekrar dönün)

  1. Endişelenmeyin

Okuduğunuz veya dinlediğiniz her bir sözcüğü anlamak zorunda değilsiniz. Çoğu kez anlamını bilmediğimiz sözcüğün etrafındaki diğer ifadeler bize ipucu verip anlamamızı kolaylaştıracaktır. Ama çok sık karşılaştığınız, problem çıkaran bir sözcük veya ifade varsa iyi bir sözlükten faydalanabilirsiniz. Sizin anlatmanız gereken bir durum varsa, bunu ifade etmek için gerekli sözcük aklınıza gelmiyorsa,  farklı sözcük veya yollar deneyin, ama asla pes etmeyin. Yanlış yapmaktan korkmayın. İnsanlar anadillerini öğrenirken hata yaptıkları gibi yabancı dil öğrenirken de hata yapabilirler, bu gayet doğaldır.

  1. İyi Kaynaklar Kullanın

İyi sözlükler, çalışma kitapları, bilgisayar destekli dil öğrenim programları ve diğer kaynaklar pratiğinizin ve kelime dağarcığınızın gelişmesine katkı sağlayacaktır. İlk başlarda iki dilli sözlükler (İngilizce-Türkçe veya Türkçe-İngilizce) kullanılsa da, zaman içinde tek dilli (İngilizce-İngilizce) sözlüklerin kullanılması İngilizcenize katkıda bulunacaktır

  1. Eğlenin

Eğlenmek hatırlamanıza katkı sağlayacaktır. Oyunlar, bulmacalar, karikatürler, resimler ve günlük hayatta karşılaşabileceğimiz durumlara yönelik aktiviteler, dil öğrenmeyi sıkıcı bir ders havasından kurtarıp eğlenceli bir etkinlik haline getirecektir.
İyi şanslar

Son Güncelleme: 2018-05-15 09:57:55

                                                               Kilis 7 Aralik Universitesi Bilgi Islem Daire Bsk. © 2011-2020